Müzayede Kuralları

1- Arks Müzayede aracı durumunda olup, müzayedeye konulan eserler satıcılara aittir.

2- Müzayedemizde yayınlanan esere en yüksek peyi veren ürünü alır. Müzayedeye katılanlardan iki veya daha fazla kişinin aynı esere, aynı peyi vermesi durumunda ilk pey veren ürünü alır. Başlangıç fiyatları altına ürün satılmaz. Başlangıç fiyatları altında, ürünlere yapılacak teklifler kesinlikle kabul edilmemektedir. Üyeler tarafından verilen peylerin kabulü Arks Müzayede’nin tasarrufu dâhilindedir.

3- Müzayedemizde yayınlanan eserler satış öncesi adresimizde teşhir edilmektedir. Müzayedemizde bulunan eserler ile ilgili açıklamalar lotun gerçek durumunu ve gerçek rengini tam olarak anlatamayabileceğinden, müzayedeye katılacakların ürünleri müzayede öncesi görmesi tavsiye olunur. (Not: Gelmeden önce randevu alınız) Ürünün tarifiyle, hukuki durumu arasındaki farklılıktan Arks Müzayede mesul olmayacaktır.

4- Müzayede de sunulan eserlerle ilgili paylaşılan görsel ve yazılı bilgiler sadece rehberlik mahiyetindedir. Ürünlerin hakiki rengini ve durumunu alıcı kendisi görüp karar vermesi tavsiye edilir. Alıcılar, tüm eserlerin “haliyle” satışa sunulduğunu, pey vereceği eseri öncesinde yeterince kontrol ettiğini taahhüt eder. Alıcılar, satış gerçekleştikten sonra eserlerin incelenmiş olduğu varsayılarak herhangi bir kusur itirazında bulunamazlar.

5- Alıcılar satılan eseri pey vermeden evvel yeterince kontrol ettiğini ve Borçlar Kanunu’nun 223. Maddesi’nde belirtilen hükümlerden feragat ettiğini kabul ve taahhüt eder. Her eserin yanında “Haliyle” yazma zorunluluğu yoktur. Eser hakkında verilen bilgiler ve her türlü ilan, taahhüt niteliğinde olmayıp genel bilgi niteliğindedir. Alıcı bu durumu peşinen kabul eder. Arks Müzayede şirketi satılan eserin (malın) tekeffülü ile mükellef değildir. Bu konuda gelecekte Arks Müzayede firmasından herhangi bir itiraz ve talepte bulunmayacaktır.

6- Komisyon bedeli, her müzayede için farklılık gösterebilir. Alıcılar aldıkları ürünlerin tutarlarına ilave olarak %10 komisyon +KDV ödemeyi taahhüt eder. 

7- Alınan eserlerin toplam bedeli peşin alınır. Alınan eserler ödeme yapılmadan teslim edilmez.

8- 10 gün içinde bedelleri ödenmeyen ürünler iptal edilir. Ödeme yapmayan alıcı üyelikten çıkarılır.

9- Arks Müzayede yayınlanan eserleri müzayededen geri çekebilir veya başka eserlerle birlikte satabilir.

10- Katılımcıların online üyelik formunda belirttiği açık posta adresine yapılan gönderimlerin, verilen bilgilerdeki yanlışlık, adresine geç ulaşma ve kargodaki gecikmeler ve kargo kaynaklı oluşabilecek hasardan Arks Müzayede sorumlu değildir.

11- Müzayede pey artışı şekli aşağıdaki gibidir:

1 TL - 20 TL arası: 1 TL

20 TL - 50 TL arası: 2 TL

50 TL - 100 TL arası 5 TL

100 TL - 200 TL arası: 10 TL

200 TL - 500 TL arası 20 TL

500 TL - 1.000 TL arası: 50 TL

1.000 TL - 2.000 TL arası: 100 TL

2.000 TL -  5.000 TL arası: 250 TL

5.000 TL - 10.000 TL arası: 500 TL

10.000 TL’den sonra 1.000 TL

12- Müzayedelerimiz internet üzerinden düzenlenmektedir. Canlı mezat ve salonda devamı olacak açık artırımlar ayrıca siteden duyurulur. Müzayedelerin başlangıç ve bitiş tarihleri internet sitemizden ilan edilir.

13- Online müzayedeye katılabilmek için www.arksmuzayede.com adresinden üye kaydının eksiksiz yapılması zorunludur.

14- www.arksmuzayede.com a üye olanlar ve online müzayedeye katılan herkes bu yazılı şartları peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.